AUTORIŲ TEISIŲ PAŽEIDIMAI

Verslas persikėlė į internetą, nesnaudžia ir sukčiai. Nors autorių teisių apsauga vis labiau suprantama, vis daugiau įmonių laikosi autorių teises reglamentuojančių įstatymų tvarkydamos savo intelektinės nuosavybės ūkį, tačiau tai neapsaugo nuo padažnėjusių reikalavimų atlyginti žalą už tariamai neteisėtai panaudotas fotografijas. Europoje plinta į sukčiavimą panašus verslo modelis, kai neva atstovaujant fotografą, reikalaujama pašalinti jo teisių pažeidimą ir atlyginti žalą. Tokių reikalavimų gali sulaukti ne tik įmonė, kuri pasinaudojo, pvz., Pinterest ir kitu šaltiniu, bet įsigijo nuotrauką iš nuotraukų prekybą vykdančių bazių.

Paprastai autoriaus teisių ar prekių ženklų pažeidimo atveju įmonės dažniausiai gauna pretenziją ir Cease and Desist Letter (reikalavimas nutraukti pažeidimus ir jų nebevykdyti), kuriuo taip pat prašoma atlyginti ir teisines išlaidas bei sumokėti licencinį mokestį.

Vis dažniau klientai praneša, kad panašius laiškus gauna, nors nuotraukas yra įsigiję iš internetinių bazių, netgi ir su Creative Commons (CC) ar panašiomis licencijomis, kai autorius yra išviešinęs savo sutikimą naudoti savo kūrinį (žr. https://lt.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons).

Paaiškėjo, jog pasitaiko sukčiavimo atvejų, kai nuotrauka buvo tam tikrose duomenų bazėse, o vėliau išimta ir pradėti persekioti ją panaudoję asmenys.

Jei nuotraukų nepasiskolinote iš interneto, o įsigijote jas iš jomis prekiaujančių duomenų bazių ir turite tai patvirtinančius įrodymus – saugokite juos ir galėsite sukčių siunčiamus laiškus persiųsti į šiukšlių dėžę.

 

Jei įrodymų apie panaudotos nuotraukos kilmę neturite, gavus tokį laišką reikia pasirinkti kokius veiksmus atlikti:

  • ignoruoti pranešimą. Jei pretenzija visgi pagrįsta, o jos siuntėjas imasi tolesnių teisinių veiksmų – tokia strategija gali atnešti nuostolių.
  • Nesutikti. Tokiu atveju reikės pasitelkti intelektinės nuosavybės apsaugą išmanantį teisininką.
  • Taikyti derybas/mediaciją. Jei visgi pažeidimas padarytas, arba dėl įrodymų nepakankamumo būtų sudėtinga eskaluoti ginčą, po profesionalaus įvertinimo galima derėtis dėl žalos/išlaidų dydžio sumažinimo.

 

Sprendimas, kokius veiksmus atlikti, turi būti priimtas individualiai įvertinus visą su pretenzija susijusią informaciją.

EVIDENCE komanda gali jums pagelbėti ginantis nuo nepagrįstų reikalavimų. Prašome kreiptis: tel. +370 694 48833, el. paštas info@evidence.lt.